Czy ciąża dyskwalifikuje przyszłe mamy do spożywania ryb?

Strach przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w rybach jest tak wielki, iż spora część kobiet w ciąży eliminuje ryby w swojej diecie obawiając się, iż przyniesie to więcej szkody niż pożytku.

Czy tak naprawdę jest? Czy muszą one wykluczyć ryby ze swojej diety?

Ryby powinny stanowić ważna część diety przyszłej mamy. Zawierają bowiem kwasy tłuszczowe z rodziny Omega-3( w szczególności EPA, DHA), które zapewniają między innymi prawidłowy rozwój i wzrost dla dziecka. Co więcej posiadają szereg innych składników takich jak: Witamina D, Selen czy wysokiej jakości białko, które warunkują właściwą zdrowotność dla matki i dziecka. (1,3,4,6)

Czy istnieją negatywne efekty związane ze spożyciem ryb?

Panuje przekonanie, iż ryby bogate są w zanieczyszczenia głównie metale ciężkie(rtęć,Merkury).(1-4,6)

Co takiego może spowodować spożycie przez matkę ryb zawierających metale ciężkie?

Nasz organizm łatwo wchłania metylortęć z ryb, a gdy kobieta jest w ciąży , metylortęć przenika przez łożysko. Badania pokazują, iż narażenie na wysokie stężenia metylortęci w trakcie ciąży może zaburzać rozwój dziecka, upośledzając funkcjonowanie mózgu i układu nerwowy. Eksperci wciąż debatują na temat poziomu stężenie metali ciężkich uznawanych za szkodliwe.

Nie powinniśmy się jednak martwić gdyż ryby pochodzące z naszych polskich wód nie wykazują znaczącego zanieczyszczenia metalami ciężkimi a jedynie istnieje ryzyko, iż mogą kumulować pestycydy, również niekorzystne dla zdrowia dziecka.

Należy jedynie zapamiętać, które gatunki ryb kumulują najwięcej zanieczyszczeń i automatycznie je eliminować z diety matki. Ryby są zbyt wartościowym produktem aby kobiety w ciąży musiały je unikać.

Badania potwierdzają, iż korzyści wynikające ze spożywania ryb przewyższają negatywne efekty związane z zanieczyszczeniami.(1-4)

W jednym obszernym oraz długoterminowym, duńskim badaniu przebadano 25 446 dzieci. Wyniki były jednoznaczne dzieci, których matki jadły najwięcej ryb w czasie ciąży (średnio 14 uncji w tygodniu) wykazywały lepsze funkcje motoryczne, umiejętności poznawcze po 6 miesiącach i po 18 miesiącach, w porównaniu z tymi, których matki jadły mało ryb. A te dzieci, których matki jadły najmniej ryby miały najniższe wyniki rozwojowych.(11)

W 2011 roku Kremmyda i wsp., udokumentowali, iż DHA i EPA mogą modulować pewne ścieżki biologiczne, które być może mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia cukrzycy ciężarnej , stanu przedrzucawkowego (zaburzenie w czasie ciąży, charakteryzujące się wysokim ciśnieniem krwi oraz dużą zawartością białka w moczu oraz choroby atopowej u potomstwa. Jednak potrzebne są jeszcze badania, które potwierdzą powyższe wyniki.(5)

Inne badania pokazują również, iż spożywanie ryb w trakcie ciąży może pomóc w zapobieganiu przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowej dziecka. Kobiety które spożywały więcej niż raz w tygodniu rybę wykazywały niższy wskaźnik przedwczesnych urodzeń i poronień, w porównaniu z kobietami spożywającymi mniej niż raz w tygodniu rybę.(10)

Które gatunki ryb nie mogą kobiety w ciąży spożywać?

W 2004 roku USA Food and Drug Administration (FDA ) oraz EPA oszacowały zawartość rtęci w poszczególnych gatunkach ryb . Zidentyfikowano cztery rodzaje ryb , których kobiety w wieku rozrodczym i małe dzieci nie powinny jeść , ponieważ zawierają wysoki poziom rtęci : rekin , miecznik, makrela królewska, płytecznik .(7)

Comments (0)

Leave a Comment