Błonnik Pokarmowy

Czym jest?

→ jest to grupa niejednorodnych substancji nie ulegająca trawieniu pod wpływem enzymów trawiennych przewodu pokarmowego, do której należą m.in: celuloza, hemicelulozy, ligniny, gumy, śluzy, ligniny

→ dzielimy go na dwie frakcje: błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny. Oba często występują w produktach spożywczych, jednak zazwyczaj pod względem zawartości dominuje jeden z nich.
Różnią się również funkcjami.

Błonnik nierozpuszczalny znajdziemy m.in. w: produktach pełnoziarnistych i razowych, otrębach, orzechach i większości nasion, owocach jagodowych, warzywach takich jak: kalafior, kapusta pekińska, pomidor czy szpinak.

Poprawia on perystaltykę przewodu pokarmowego poprzez mechaniczne drażnienie jego ścian, wiąże znaczne ilości wody co pozwala zwiększyć ilość treści pokarmowej co z kolei przekłada się 
na uczucie sytości. Zmniejsza również ryzyko zachorowania na raka j. grubego.

Błonnik rozpuszczalne znajdziemy w nasionach roślin strączkowych takich jak fasola, groch, soja, soczewica, niektórych owocach (owoce jagodowe, gruszki, jabłka) oraz warzywach ( np. dynia czy buraki).

Jego funkcje będą nieco odmienne od błonnika nierozpuszczalnego. Po pierwsze stanowi on pożywkę dla flory bakteryjnej znajdującej się w naszych jelitach. Ponadto zwiększa on gęstość treści pokarmowej co wydłuża czas pasażu jelitowego, co może okazać się korzystne w leczeniu biegunek. Kolejną niebywała zaletą błonnika nierozpuszczlanego w wodzie jest wiązanie substancji toksycznych oraz metali ciężkich co zapobiega ich wchłanianiu.

Spowalnia on również wchłanianie trójglicerydów z pożywienia i zmniejsza wchłanianie cholesterolu, a także zwiększa wydalanie tłuszczów i spowalnia wchłanianie glukozy.

Tak jak w przypadku każdej substancji warto podejść do jej spożycia z głową. Warto zaznaczyć,
że nadmiar błonnika w diecie, ogranicza wchłanianie niektórych związków mineralnych, głównie wapnia, cynku i żelaza. Z kolei jego niedobór może prowadzić do zaparć i przyczyniać się do powstawania nadwagi i otyłości (w przypadku kiedy nasza dieta jest niezbilansowana a pojęcie aktywności fizycznej jest nam obce).

Zalecane spożycie powinno wynosić od 25 - 40 g dla osoby dorosłej.

Zatem jeżeli chcesz dostarczyć odpowiednią ilość błonnika nie ograniczaj się tylko do produktów pełnoziarnistych.

Pamiętaj, że wraz ze zwiększoną podażą błonnika powinieneś zwiększyć spożycie płynów jeżeli
nie chcesz doznać nieprzyjemności ze strony przewodu pokarmowego w postaci zaparć.

A co w przypadku nadmiernego spożycia? No cóż zdjęcie mówi chyba samo za siebie.

Comments (0)

Leave a Comment